9 trilyon dolara hükmediyorlar: ABD şirketleri yabancı CEO’lara emanet

Küresel iktisat piramidinin 27 trilyon dolar bütçesiyle zirvesinde yer alan ABD’nin parası, yabancı asıllı CEO’lara emanet. Ülke bütçesinin 3’te 1 oranına tekabül eden 9 trilyon dolar kıymetindeki şirketler, yabancı asıllı şahıslar tarafından yönetiliyor. ABD’nin teknoloji firmalarında Hint kökenli CEO’ların kelam sahibi olması dikkat çekiyor. Öbür yandan Malezya, İngiltere, Almanya, Polonya kökenli çok sayıda iş beşerinin ortak özelliği, çocuk yaşta ABD’ye göç ederek eğitimini burada tamamlaması. İşte onlardan öne çıkanlar.

MICROSOFT-SATYA NADELA

Satya Nadella 2,46 trilyon dolarlık piyasa bedeline sahip olan Microsoft’un yöneticilik vazifesini yürütyor. Nadella, Microsoft’a katılmadan evvel bilgisayar, yazılım ve bilgi teknolojisi hizmetleri satan Sun Microsystems şirketinde çalıştı. 2000 yılında, Microsoft Central’ın Lider Yardımcısı olarak birinci yönetici rolünü üstlendi. Hindistanlı yönetici, Steve Ballmer’ın istifa etmeye karar vermesinin akabinde, Bill Gates’in talimatıyla 4 Şubat 2014’te CEO olarak Microsoft’un dizginlerini devraldı. 3 çocuk babası Nadella’nın serveti ise 320

milyon dolar.

NVIDIA-JENSEN HUANG

Jensen Huang, bilgisayar ve bilgisayar oyunları üreticisi NVIDIA Corporation’ın kurucu ortağı ve CEO’su olarak vazife yapıyor. Elektrik mühendisi olan Huang, 17 Şubat 1963 yılında Tayvan’da doğdu. Huang ve ailesi Los Altos, Kaliforniya’da yaşamaktadır. Tayvan asıllı teşebbüsçü ailesi ile birlikte şimdi daha dokuz yaşındayken Tayvan’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. 1993 yılına gelindiğinde ise 30’uncu yaşını dolduran Jensen Huang, NVIDIA şirketini kurdu

ALPHABET-SUNDAR PICHAI

Alphabet şirketi ismi altında tekrar yapılanan Google’ın CEO’su Sundar Pichai, Hindistan’ın Chennai kentinde 12 Temmuz 1972 tarihinde doğdu. 2 odalı küçük bir meskende yaşayan Pichai, Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde (IIT) metalurji mühendisliği eğitimi aldı. Kendi imkanlarıyla başvurduğu Stanford Üniversitesi’nden burs kazandı fakat ABD’ye gidecek yol parası bile yoktu. Babasının çektiği kredi ile ABD’nin yolunu tuttu. 2004 yılının nisan ayında Google’da çalışmaya başladı. Kısa müddette Chrome, Google Maps, YouTube, Gmail ve akabinde Android’in başına geçti. Google’a başladığı 2004 yılından 11 yıl sonra ise, 1,88 triltyon dolarlık şirketin başına geçti.

TESLA/TWITTER/SPCACEX- ELON MUSK

Dünyanın en güçlü 3 bireyinden biri olan mühendis, mucit, yatırımcı, girişimci Elon Musk 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’da doğdu. Kanadalı bir annesi ve Güney Afrikalı bir babası olan Musk, 1988’de Kanada pasaportu aldıktan sonra mecburî askerlik hizmeti olduğu için Güney Afrika’yı terk ederek ABD’ye göçtü. Musk, kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar ismindeki uzay oyununu yaklaşık 500 dolara satıp birinci parasını kazandı. 1995’te çevrimiçi gazetelere haritalar ve iş rehberleri sağlayan Zip2 şirketini kurdu. 1999’da Zip2’yi bilgisayar üreticisi Compaq’a 307 milyon dolara sattı. Mesleğinde çok sayıda başarısı bulunan Musk, 41 milyar dolarlık Twitter, 630,33 milyar dolarlık Tesla, ve 137 milyar dolarlık SpaceX’in sahibi pozisyonunda bulunuyor.

IBM-ARWIND KRISHNA

Arwint Krishna 1962 yılında doğdu, 1991’de Urbana Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden elektrik mühendisliği alanında doktora derecesi almak üzere ABD’nin yolunu tuttu. 1990 yılında IBM’de çalışmaya başladı. 2015 yılında IBM’de kıdemli lider yardımcılığına terfi etti. 2020 yılında ise 105 milyar dolarlık şirketin CEO’luk misyonunu üstlendi. Açılımı Memleketler arası İş Makineleri (International Bussines Machines), 108 yıllık tarihi ile Amerika’nın esaslı teknoloji firmalarından biri olarak dikkat çekiyor.

ADOBE-SHANTANU NAREYEN

Grafik ve görüntü sürece alanında dünyada rakipsiz pozisyondaki Adobe şirketinin başında da tekrar bir Hindistan göçmeni Shantanu Narayen bulunuyor. 190 milyar dolarlık şirketi yöneten Narayen, 1963 yılında Hindistan’ın Haydarabad eyaletinde doğdu Nareyen, lisansını Hindistan’da Osmania Üniversitesi’nde yaptı. Apple ve Silicon Graphics’te eser geliştirme misyonlarında bulundu. Üniversite eğitimi için geldiği ABD’de meslek basamaklarını süratle tırmanan Narayen, 1998 yılında girdiği Adobe’da 2007 yılından beri CEO’luk vazifesini yürütüyor.

DARIUS ADAMCZY-HONEYWELL

8 Şubat 1966’da Polonya’da doğan Darius Adamczyk, 11 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Harvard Üniversitesi’nden MBA, Syracuse Üniversitesi’nden ve Michigan Eyalet Üniversitesi’nden elektrik ve bilgisayar mühendisliği alanında lisans derecesi aldı. 2014 yılında ise uçak kesimleri ve çeşitli havacılık hizmetlerinin global ölçekte önde gelen üreticilerinden Honeywell’in Başkanı ve CEO’su oldu. Şirketin yeni piyasa kıymetinin 129 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir