AKP iktidarının yarattığı 20 yıllık kriz: ‘Çocuklar yetersiz beslenmeye ve açlığa mahkum edildi’

CHP Genel Lider Yardımcısı Lale Karabıyık, ekonomik kriz nedeniyle yetersiz beslenen çocuklarla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

Karabıyık şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türk-İş’in 2022 yılı Ağustos ayında paylaştığı datalara nazaran 4 kişilik bir ailenin yoksulluk hududu 22 bin 442 TL, açlık sonu ise 6 bin 890 TL’dir. Taban fiyatın 5 bin 500 TL olduğu düşünüldüğünde, ülkemizde 45 milyon kişi açlık sonunun altında, 35 milyon kişi ise yoksulluk sonunun altında yaşadığını görüyoruz. Yaşadığımız kriz ortamında haneleri saran ağır yoksulluk nedeniyle, çocuklar da erken yaşta bu yoksulluk döngüsüne giriyor.

Aileler, çocukların eğitim masraflarını karşılamakta zorlanırken, tam gün eğitim-öğretim yapılan devlet okullarında öğlen yemeği verilmediği için, çocuklarına okul kantininden yemek alabilecekleri bir harçlık vermek ya da konuttan bir beslenme çantası hazırlamak, halihazırda açlık sonunun altında yaşayan milyonlarca aile için mümkün olmuyor. Milyonlarca dar gelirli aile, çocuklarına konutta de sağlıklı beslenme imkanı sağlayamıyor.

“3 MİLYON ÇOCUK, KRONİK YETERSİZ BESLENME YAŞIYOR”

Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı tarafından ve Haziran ayında güncellenen Dünya Yoksulluk Haritası’na nazaran, Türkiye’de 84.3 milyon nüfusun 14.8 milyonu kâfi besin tüketemiyor ve her ay on binlerce vatandaşımız bu listeye ekleniyor.

Türkiye’de 5 yaş altı çocukların yüzde 1.7’si yani yaklaşık 1 milyona yakın çocuk akut yetersiz beslenme yaşıyor; yani, çocuklar muhtaçlık duydukları besinleri alamadığı için gelişemiyor. Yaklaşık 3 milyon çocuk ise kronik yetersiz beslenme yaşıyor.

Aile doktorları tarafından yapılan bir araştırma ise, 1049 çocuk ile yapılan bir araştırmaya nazaran, çocukların dörtte biri çok düşük kilolu. Hekimlerin çalışmasına nazaran, lise öğrencilerinin yüzde 13,2’si beslenme eksikliği nedeniyle olması gereken kilonun altında. Bu oran ilkokulda yüzde 14,9’a, ortaokulda ise yüzde 19,8’e yükseliyor.

“ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 97,5’İ ÖĞRENCİLERİN İSTİKRARLI VE TERTİPLİ BESLENDİKLERİNİ DÜŞÜNMÜYOR”

Çocuklarda kansızlık görülme sıklığı ise ilkokula gidenlerde yüzde 87, ortaokula gidenlerde yüzde 74,2, liseye gidenlerde ise yüzde 64,2. Öğretmenlerin yüzde 97,5’i öğrencilerin istikrarlı ve nizamlı beslendiklerini düşünmüyor.

Eğitim-İş Bursa Şubesi tarafından yapılan ‘Öğrencilerde Sağlıklı Beslenme Seviyesi Araştırması’na nazaran; öğretmenler, sorumlu oldukları öğrencilerin sırf yüzde 9,95’inin her gün sistemli olarak (evde yahut okulda) süt içtiklerini belirtmişler. Araştırmaya katılan öğretmenler, sorumlu oldukları öğrencilerin yüzde 31’inin konutta kahvaltı yaptığını, yüzde 44’ünün okulda beslenme çantası ya da kantin yoluyla kahvaltı yaptığını, yüzde 25’inin ise rastgele bir yolla kahvaltı yapmadığını belirtmişlerdir.

Araştırmaya katılan öğretmenler, öğrencilerin beslenme çantası ya da kantin yoluyla aldıkları besinlerin yüzde 6,7’sinin besleyici besinler (süt, meyve, zerzevat vb.) olduğunu, yüzde 93,3’ünün de unlu mamuller (simit, poğaça, tost vb.) olduğunu bildirmişlerdir.

“250 BİN ÇOCUK, EĞİTİMİNE DEVAM EDEMİYOR”

Eğitim Sen ise ‘2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Başında Eğitimin ve Okulların Durumu’ başlıklı raporunda, Türkiye’de çok sayıda öğrencinin okula kahvaltı yapmadan gittiğini, birçok öğrencinin okulda yemek yemeden günü tamamladığı ve meskene döndüğünü belirtiyor.  

Bugün Türkiye’de neredeyse 250 bin çocuk, istihdamda olduğu için eğitimine devam edemiyor.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir