Bahçeli’den Ekrem İmamoğlu kararına ilişkin ilk açıklama: Fırsatçılara gün doğdu

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’na Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği argümanıyla açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verilmesine ait açıklama yaptı. İstinaf yolunun açık olduğunu hatırlatan Bahçeli, “Karar siyasi ortamı yalnızca hareketlendirmekle kalmamış, abuk sabuk pek çok tartışmayı da körüklemiş, böylece fırsatçılara gün doğmuştur” dedi.

Bahçeli Twitter’daki paylaşımlarında şu sözleri kullandı:

İstanbul Anadolu 7 . Asliye Ceza Mahkemesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında dün vermiş olduğu karar siyasi ortamı yalnızca hareketlendirmekle kalmamış, abuk sabuk pek çok tartışmayı da körüklemiş, böylece fırsatçılara gün doğmuştur. 

Malum olduğu üzere, birinci derece mahkemenin açıkladığı karar kesin olmayıp İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinaf yolu açıktır. Bu somut gerçek ortadayken bir kaşık suda fırtına koparmak, adeta felaket naraları atmak, darbe tezlerinden bahsetmek sahtekârlıktır.

Türkiye’de hukukun üstünlüğü hakim, adaletin üniversal prensipleri havidir. Hiç kimse mahkeme önünde ayrıcalık ve imtiyaz sahibi değildir. Bir mahkeme kararını tasvip etmemek öteki, hakaret etmek diğerdir. Beğenilmese de yargı kararına herkesin hürmet duyması mecburiyettir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı dokunulamaz, ulaşılamaz ve ayrıcalıklı bir şahıs değildir. Hakkında tesis edilen ve katılaşmamış bir mahkeme kararını fütursuzca siyasallaştırıp toplumsal alanda yığınak haline dönüştürmek adalet ve hukuk prensiplerine vahim bir akındır.

Her şeyden önce 14 Aralık 2022 tarihinde İmamoğlu’yla ilgili davanın görüleceği herkesçe bilinmektedir. Bu durum şapkadan çıkmış bir tavşan değildir. Mahkeme kararının hitamında, senaryosu evvelce yazılmış sinemanın Saraçhane’de gösterime sokulması da kategorik bir operasyondur.

Nitekim operasyonun gayesi CHP Genel Lideridir. Kılıçdaroğlu’nun adaylığına soğuk ve şaşı bakanların Saraçhane tantanasına can havliyle sarılması, İP Başkanı’yla İmamoğlu’nun sevinç içinde kucaklaşmaları, bu müzik burada bitmeyecek nakaratları tam bir düzenbazlıktır.

Kılıçdaroğlu’nun Almanya’da bulunduğu esnada kural dışı atılımlarla devre dışına alınma gayretleri gözden kaçmayan kurnazlık ve kumpastır. Altılı masada Kılıçdaroğlu’na yönelik birikmiş ve bilenmiş itirazlar Saraçhane’de İmamoğlu ve İp Başkanı vasıtasıyla sahneye çıkmıştır.

Bu yıl içinde sekiz sefer toplanmalarına karşın Cumhurbaşkanı adayı belirleyemeyen 6+1 formatlı masa artık geri dönülemez ve ertelenemez bir karar kademesine gelmiştir. Dün akşamdan buyana yargıyı suçlamak, hükümeti töhmet altında bırakmak ise haksızlıktır ve yanlıştır.

Saraçhane’de toplanan yahut altılı masaya gönül veren insanlarımızın beklentisi Cumhurbaşkanı adayının bugün ilan edilmesidir. Sekiz toplantıda sonuç alamayan partilerin, fiilen erkene alınmış dokuzuncu toplantıda adaylarını açıklamaları acil ve demokratik bir gereksinimdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir