Birleşmiş Milletler: Ölüm kalım meselesi

BM İklim Değişikliği İcra Sekreteri Simon Stiell, “Dünyadaki birçok insan için gezegenimizin ısınmasını 1,5 derece ile sınırlamamız bir vefat kalım meselesidir” dedi.

Stiell, Almanya’nın mesken sahipliğinde bugün başlayan Bonn İklim Değişikliği Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, global ısınmayı 1,5 derecelik ısınmayla sonlandırma maksadını devam ettirerek, herkes için sürdürülebilir bir gelecek sağlama davetinde bulundu.

“HIZLI OLUNMALI”

Bilimin iklim değişliği konusunda en yeterli araç olduğunu vurgulayan Stiell, iklim için harekete geçmenin çok uzun sürdüğünü ve artık iklim için alınan kararları uygulama periyodunun süratli olması gerektiğini belirtti.

“ÖLÜM KALIM MESELESİ”

Simon Stiell, “Dünyadaki birçok insan için gezegenimizin ısınmasını 1,5 derece ile sınırlamamız bir vefat kalım problemidir.” sözünü kullandı.

Bonn İklim Değişikliği Konferansı, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (UNFCCC) alt komitelerinden olan Uygulama Alt Komitesi (SBI) ile Bilimsel ve Teknolojik İstişare Alt Komitesi (SBSTA) yürütücülüğünde, 5-15 Haziran’da Almanya’nın Bonn kentindeki Dünya Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

FIRSAT SUNACAK

Görüşmeler, yılın en kıymetli iklim tertibi olarak kabul edilen ve 30 Kasım-12 Aralık tarihleri ortasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenecek BM İklim Değişikliği Çerçeve Mukavelesi 28. Taraflar Konferansı (COP28) öncesi, dünyanın iklim krizi karşısında nerede durduğu konusunda kapsamlı bir kıymetlendirme yapılması fırsatını sunacak.

Bilim insanları ile karar verici sistemlerde bulunan hükümet yetkililerinin bir ortaya geldiği tepe kapsamında, geçen yılki COP27’de verilen kelamlar ve ortaya konulan maksatlar gözden geçirilecek ayrıyeten Kyoto Protokolü ve Paris Mutabakatı çerçevesindeki amaçların ne derece uygulanabildiği bir sefer daha mercek altına alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir