Demirtaş, Der Spiegel’e konuştu: Erdoğan kaybedecek, siyasi kariyeri sona erecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla Almanya’nın Der Spiegel mecmuasından Şebnem Arsu, Maximilian Popp ve Hasret Topçu’nun 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri ile ilgili sorularını yanıtladı.

Der Spiegel, Demirtaş’ın “Diktatörlük ve demokrasi ortasında bir karar” başlığıyla verdiği haberi, “O, Türkiye’deki en değerli muhalif siyasetçilerden biri: Selahattin Demirtaş, beş buçuk yıldan bu yana hapishanede. Demirtaş, iktidar değişikliği bahtının neden şimdiye dek hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu anlattı” kelamlarıyla duyurdu.

‘DİKTATÖRLÜK VE DEMOKRASİ ORTASINDA BİR KARAR’

Selahattin Demirtaş’ın ‘popülerliğinin özgürlüğüne mâl olduğu’ yorumunu yapan Der Spiegel, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz yıllarda HDP’yi sistematik bir halde kriminalize etti” diye yazdı.

Demirtaş’ın soruları yazılı olarak cevapladığını aktaran mecmua, Demirtaş’a birinci olarak, 14 Mayıs seçimlerinde neyin kelam konusu olduğu sorusunu yöneltti. Demirtaş, “Erdoğan, Türkiye’de bir tek adam rejimi kurmaya çalıştı. Artık tekrar kazanırsa, Türkiye bir çeşit diktatörlük olacak. Bu seçim, diktatörlük ile demokrasi ortasında bir karar” dedi.

‘AKP SEÇMENİ DE ERDOĞAN’IN YAŞLI VE YORGUN OLDUĞUNU BİLİYOR’

14 Mayıs seçimlerinde iktidar değişikliğinin ne kadar muhtemel olduğu sorusuna da karşılık veren Selahattin Demirtaş, “Muhalefet, bugün daha evvel hiç olmadığı kadar hazırlıklı durumda. 20 yıldır birinci sefer birlikte hareket edecek durumdalar. Erdoğan bu sefer katiyetle kaybedecek ve siyasi mesleği sona erecek. Buna hiç kuşkum yok” tabirlerini kullandı.

Türkiye’deki ekonomik krizin de hatırlatıldığı Demirtaş, ‘toplumun büyük bir kısmının iktidarın meseleleri çözebileceğine güvenmediğini’ söyledi. Kimilerinin hala buna güvendiğini de kaydeden Demirtaş, bunun Erdoğan tekrar seçilmezse ‘eski Türkiye’nin geri gelebileceğine ve AKP sayesinde kazandıkları ayrıcalık ve rahatlıkları kaybedebileceklerine yönelik 20 yıllık bir korkudan’ kaynaklandığını söz etti.

Demirtaş, “Ancak AKP seçmeni de Erdoğan’ın yaşlı, yorgun ve vizyonsuz olduğunu biliyor. Erdoğan kaybettiğinde, korkulacak bir şey olmadığı görecekler ve rahatlayacaklar” dedi.

‘KÜRTLER EMİNİM Kİ ERDOĞAN’A OY VERMEYECEK’

HDP’ye açılan kapatma davasının seçimlere Yeşil ve Sol Parti (YSP) listelerinden girme kararıyla bertaraf edildiğini de kaydeden Selahattin Demirtaş, Kürt seçmenlerin seçimde nasıl bir rol oynayacağını şu sözlerle kıymetlendirdi: “Kürtler, blok olarak demokrasi yanlısı bir tavır takınabilirler. Bu halde seçimin sonucunu mutlaka etkileyebilirler. Ve tercihleri eminim ki Erdoğan’dan yana olmayacak.

Son olarak, tahliye edildikten sonra siyasete dönüp dönmeyeceğine ait soruyu da yanıtlayan Demirtaş, “Ben hâlâ siyasetin içindeyim. Hiçbir vakit [siyaset] dışında değildim” tabirlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir