Fransa’da akaryakıt tedarikini sekteye uğratan grevler 2 rafineride sürüyor

TotalEnergies idaresi ile sendikaların, çalışanların maaş kuralları konusunda muahedeye varamaması nedeniyle başlayan grevler, Feyzin ve Gonfreville-l’Orcher bölgelerinde devam etti. Ülkenin değerli sendikalarından CGT, Gonfreville-l’Orcher alanındaki grevin “yönetim bağlantıya geçmediği sürece” 27 Ekim’e kadar uzatıldığını bildirdi.

Fransa Ulaştırma Bakanı Clement Beaune, ülkede birçok akaryakıt istasyonundaki durumun hafiflediğini, akaryakıt istasyonlarının yalnızca yüzde 10’unun tedarik külfeti yaşamaya devam ettiğini söyledi.

Sendikalar şirket idaresinden enflasyona bağlı olarak maaşlarda yüzde 10 artış yapılmasını talep ediyor.

FRANSA’DA GÜNLÜK HAYATI FELÇ EDEN GREVLER

Fransa’da eylül sonunda TotalEnergies rafineri çalışanlarının maaşlarında artış yapılması ve işten çıkarmaların durdurulması emeliyle başlattığı grevler, ülkede akaryakıt tedarik ezasına yol açmış, bu nedenle istasyonların önünde de saatler süren uzun kuyruklar oluşmuştu.

Benzin sıralarında çıkan arbedelerde çok sayıda yaralanma yaşanırken, kimi bölgeler akaryakıt satışlarına litre hududu getirmişti. Grevler ayrıyeten sıhhat, besin, tarım üzere dalları de olumsuz etkilemişti. Personel sendikalarının daveti üzerine grevler öbür petrol firmalarına ve öteki kesimlere yayılırken ülkenin en kıymetli gündemi akaryakıt kuyrukları olmuştu.

Hükümet de krizin sıhhat, tarım, besin bölümü hizmetlerini zora sokması nedeniyle, tahlil olarak birtakım rafinerilerde üretimin yapılmasını sağlamak için muhakkak personelleri kapsayan “zoraki çalıştırma” prosedürünü devreye sokmuştu. Fakat en büyük personel sendikası CGT, maaş görüşmelerinde beklenen ilerleme olmadığı gerekçesiyle prosedüre uymayacaklarını belirterek, ülke genelinde 18 Ekim’de bütün meslek kümelerine grev daveti yapmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir