İstanbul’da o ilçelerin zeminleri balyozla bile kırılmıyor! Naci Görür sağlam zeminli ilçeleri açıkladı, şiddet vererek uyardı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 vilayette büyük yıkıma neden olan sarsıntılar sonrasında tüm Türkiye’nin gözü büyük İstanbul sarsıntısına çevrilmiş durumda. Vatandaşlar uzmanlardan gelen açıklamaları yakından takip ederken ‘Büyük İstanbul sarsıntısı ne vakit olacak?’ sorusu en merak edilen bahislerden biri.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş sarsıntılarında 11 ilimiz yerle bir oldu. Bölgede yüzlerce bina yıkılırken 48 bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaşanan zelzeleler sonrası vatandaşlar uzmanlardan gelen ikazları yakın takibe alırken ‘Büyük İstanbul sarsıntısı ne vakit olacak?’ sorusu gündemdeki yerini koruyor. Kahramanmaraş sarsıntısını evvelce bilen ve ihtarları ile dikkatleri çeken Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den yeni bir ikaz geldi. İstanbul zelzelesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Görür, o ilçelerde yaşayan vatandaşları uyardı. Sağlam tabanlı ilçeleri tek tek açıkladı. Çabucak o bölgelere taşının. Pekala Büyük İstanbul zelzelesi ne vakit olacak? Kaç şiddetinde olacak? İşte Naci Görür’ün korkutan zelzele uyarısı…

İSTANBUL ZELZELESİ KAÇ ŞİDDEDİNTE OLACAK?

6 Şubat 2023 tarihinden bu yana meydana gelen sarsıntılar 11 vilayette büyük yıkıma neden oldu. Bölgede yüzlerce bina yıkılırken 48 bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaşanan sarsıntılar sonrasında vatandaşlar gözünü büyük İstanbul sarsıntısına çevirmiş durumda. Pekala büyük İstanbul zelzelesi ne vakit olacak? İstanbul sarsıntısı kaç şiddetinde olacak? Prof. Dr. Naci Görür, tek tek açıkladı. İstanbul’da tabanı sağlam olan ilçeleri açıklayan Görür, beklenen İstanbul sarsıntısının asgarî 7.2 büyüklüğünde olacağını söyledi.

NACİ GÖRÜR’DEN KORKUTAN SARSINTI UYARISI

Sesimi Duyan Var Mı? programına konuk olan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul zelzelesi ile ilgili değerli bilgiler paylaştı. İstanbul zelzelesinin minimim 7,2 olacağını tabir eden Görür, “İstanbul’da beklediğimiz sarsıntı minimim 7,2, azamî 7,6’dır. Bütün hazırlıklar ve senaryolar buna nazaran yapılıyor. Zelzelenin büyüklüğü ve şiddeti farklı şeylerdir. Büyüklük ortaya çıkan güç ölçüsüdür. Şiddet ise yer yüzünde sarsıntının hissedilme derecesidir. İstanbul’da 7 büyüklüğünde bir zelzele olduğunda konutunuz kıyıya yakın bölgedeyse 9 şiddetinde hissedersiniz.” dedi.

“DEPREME GÜÇLÜ EN ÂLÂ BÖLGE ORASI”

İstanbul’da zelzeleye karşı en sağlam yerleri açıklayan Naci Görür, şunları söyledi:

“Avrupa yakasında daha fazla hasar olacak. İstanbul’da zelzelenin şiddetini en az hissedecek ilçeler kuzeydeki yerlerdir. Oralarda da 7-8 şiddetini bulan yerlerde vardır. Istranca’lara gerçek giderseniz bu daha da düşer. Güney’de en fazla 9, Kuzey’de ise 6’ya kadar varır. Eski kayaların olduğu yerler sağlamdır. Bilhassa kıyıda plaj kumları ve vadilerin olduğu yerler hariç.”

Olabilecek bir İstanbul sarsıntısında ilçe ilçe en muteber yerleri sıralayan Naci Görür, İstanbulluları uyardı. O bölgelerden uzak durun. İşte Naci Görür’ün zelzeleye güçlü gördüğü en düzgün ilçeler;

“Pendik, Tuzla, Maltepe, Kartal, Kadıköy’den kuzeye gidince sağlam yerleri görüyorsunuz. Kelam gelimi Çamlıca’daki tabanı sondajla bile sıkıntı kazarsınız. Ataşehir yeri pek sağlam değil. Avcılar’da kabul edilebilir nitelikte, inşaat yapılabilir niteliktedir. Ancak kimi yerlerde sıvılaşmanın olabileceği, sarsıntı tesirini büyütebilecek yerler vardır. Buralarda zelzelenin tesiri fazlalaşır Büyükçekmece, Küçükçekmece etrafında en ufak bir şey yapsan kayıyor. Gebze yakınlarında granitler vardır inanılmaz sağlamdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir