İstanbul’da Suriyeli organ şebekesi çökertildi

Sözcü’den Habip Atam’ın haberine nazaran Filistin asıllı böbrek hastası Samı Taha M.S. geçtiğimiz mayıs ayında Türkiye’ye geldi. Özel bir hastaneye giderek böbrek nakli yaptırmak istediğini söyledi.

Eşiyle doku ahengi bulunduğunu belirterek karısının kendisine böbreğini vermek istediğini tabir etti.

Hastanın eşi Ebteehal Abdalaq S.S. olduğunu belirten bayan da Sami Taha M.S.’nin söylediklerini onayladı.

İki isim evraklarını hastaneye teslim etti. Lakin hastane vazifelileri durumu kuşkulu bulunca emniyete bildirdi.

SAHTE PASAPORTLA KARI KOCA OLDULAR

Göçmen Kaçakçılığıyla Uğraş ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü vazifelileri, hastane yetkililerinin verdiği bilgi üzerine harekete geçti.

Polis takımlarınca yapılan araştırmada donör böbrek alıcısı Samı Taha M.S.’nin gerçek eşinin isminin Ebteehal Abdalaq S.S. olduğunu belirledi. Lakin böbrek donörünün gerçekte Ebteehal Abdalaq S.S. olmadığı anlaşıldı.

Donör müracaatı yapan bayanın Cezayir asıllı Saadi Sıdı A. olduğu tespit edildi. Şüpheliler sorgulanınca, Cezayir asıllı Saadi Sıdı A.’nın uydurma dokümanlarla Ebteehal Abdalaq S.S.‘nin yerine geçtiği anlaşıldı.

3 SURİYELİ, 50 BİN DOLAR

Polis grupları, Sami Taha M.S. ve uydurma eş Saadi Sıdı A.’yı gözaltına aldı. Böbrek hastasının gerçek eşi olan Ebteehal Abdalaq S.S. ise kaldığı otelde yakalandı.

Emniyete götürülen şüpheliler sorgulanınca, yasa dışı organ nakli organizesi yapan Suriye asıllı 3 şüpheliye ulaşıldı.

İddiaya nazaran şüpheliler, Mustafa Y., Şerif D. ve Suriye asıllı Türk vatandaşı Mustafa D. böbrek naklini organize eden isimlerdi.

Mustafa D. naklin yapılacağı hastanenin milletlerarası hasta departmanında çalışıyordu. Şüpheliler böbrek hastasıyla, 50 bin dolar karşılığında mutabakat yapmıştı. Geçersiz evraklar kullanılarak nakil yapılacak donör olarak ayarlanan bayana da 12 bin dolar ödenecekti.

ÜÇ ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Polis grupları; elde edilen bilgilerin akabinde 30 Mayıs’ta düzmece evraklarla nakli organize eden Suriye asıllı Mustafa Y., Şerif D., Mustafa D.’yi ile böbrek alıcının arkadaşı Filistin asıllı Muhammad Omar A.’yı gözaltına aldı.

Emniyette sorgulanan şüpheliler süreçlerin akabinde adliyeye gönderildi. Suriye asıllı 3 kuşkulu sevk edildikleri isimli makamlarca tutuklandı. Başka şüpheliler ise isimli denetim kuralıyla özgür kaldı.

NEDEN AKRABALIK GEREKSİNİMİ VAR

Ülkemizde böbrek hastası olan bir şahsa yakın akrabasının organ naklinde müsaade aranmıyor. Lakin birinci derece akrabalık bağı bulunmayanlar için valiliklerin oluşturduğu heyet müsaadesine muhtaçlık duyuluyor.

Doktor, polis ve hukukçular ve farklı uzmanların bulunduğu konseyde, donörün organını para karşılığı vermediğinden emin olunması gerekiyor.

Organ satışının ve kaçakçılığının önüne geçmek için oluşturulan konsey sebebiyle şüphelilerin kendilerini uydurma dokümanlarla akraba göstediği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir