Meteoroloji’den sarı kodlu uyarı! Kuvvetli şekilde geliyor

Kasım ayı mevsim normallerinin üstünde bir sıcaklıkla seyretse de Meteoroloji’nin yeni raporu hafta boyunca bizi kuvvetli yağışların beklediğini söylüyor.

Yurt genelinde tesirini gösterecek olan yağışlar Cumartesi de dahil olmak üzere devam edecek. Öte yandan Salı günü için 4 ilimiz için ‘sarı kodlu’ kuvvetli yağış uyarısı geldi. Bu vilayetler; Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla.

YARIN HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemizin kuzey, iç ve batı bölümlerinin modüllü ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Mersin, Osmaniye, Hatay, Giresun etrafları ve Adana’nın doğu ilçelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin modüllü ve az bulutlu geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, Kıyı Ege, Antalya’nın doğusu ile İstanbul’un kuzey etraflarında kuvvetli, Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Kıymetli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği kestirim ediliyor.

RÜZGAR: Ekseriyetle güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve doğusunda, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kısımlarında güney ve güneybatı istikametlerden (Lodos) kuvvetli ve yer yer fırtına formunda (40-90 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Kıyı Ege, Antalya’nın doğusu ile İstanbul’un kuzey ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı, heyelan, hortum oluşma riski ve kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgârın, Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve doğusunda, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde güney ve güneybatı taraflardan (Lodos) kuvvetli ve kısa vadeli fırtına (40-90 km/sa) biçiminde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, İstanbul’un kuzey ilçelerinde kuvvetli, Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın, bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) istikametlerden kuvvetli yer yer kısa vadeli fırtına (40-70 km/saat) halinde esmesi bekleniyor.

EGE

Çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, İzmir, Aydın ve Muğla ile Manisa’nın batı etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın, bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) taraflardan kuvvetli ve kısa periyodik fırtına halinde (40-90 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı, yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz ile Mersin, Osmaniye, Hatay etrafları ile Adana’nın doğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların Antalya’nın doğu ilçelerinde mahallî olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelini sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgârın, bölgenin kuzeybatısında ve doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) istikametlerden kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgârın, bölgenin iç kesitlerinde güney ve güneybatı (Lodos) istikametlerden kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Giresun etraflarının sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgârın, Doğu Karadeniz’in iç kısımlarında güney ve güneybatı (Lodos) taraflardan kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği iddia ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği iddia ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

SARI KODLU İHTAR NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Kestirim edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik koşullardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir