Son Dakika… Çiftçinin maliyeti katlandı

Verilerine kuşkuyla yaklaşılan, bilhassa enflasyon bilgilerinin gerçekçi olmadığı tarafında tenkitler yapılan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayına ait tarım üreticisinin maliyetlerindeki artışı gösteren girdi enflasyonunu açıkladı. Tarım Girdi Fiyat Endeksi’ne (Tarım-GFE) nazaran maliyetlerdeki artış aylık yüzde 1,39 yıllık yüzde 133,41 arttı.

AYLIK EN ÇOK ARTIŞ MALZEMELERDE

Aylık artışın düşük olduğu alt kümeler sırasıyla, yüzde1,22 ile hayvan yemi ve yüzde 1,50 ile makine bakım masrafları oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt kümeler ise sırasıyla, yüzde6,57 ile materyaller ve yüzde6,47 ile gübre ve toprak geliştiriciler oldu. Bir evvelki aya nazaran azalış gösteren alt kümeler ise yüzde4,72 ile güç ve yağlar ve yüzde0,28 ile başka mal ve hizmetler oldu.

YILLIK EN ÇOK ARTIŞ GÜBREDE

Yıllık artışın düşük olduğu alt kümeler sırasıyla, yüzde 33,90 ile veteriner harcamaları ve yüzde 51,82 ile tohum ve dikim malzemesi oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt kümeler ise sırasıyla, yüzde 234,88 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve yüzde 201,13 ile güç ve yağlar oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir