Süslü Kadınlar, Ayvalık’ta pedal çevirdi

Sürdürülebilir ulaşım, arabasız kentler ve tabiatın korunması emeliyle organize edilen Süslü Bayanlar Bisiklet Çeşidi, 32 ülke 200 kentle eş vakitli olarak Ayvalık’ta da gerçekleştirildi.

Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp Ayvalık Belediyesi Paşa Limanı Toplumsal Tesisleri’nde son bulan cinse, yaklaşık yüze yakın bisikletçi katıldı.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Avrupa Hareketlilik Haftası aktiflikleri kapsamında düzenlenen bu renkli tertibe Ayvalık Belediyesi olarak mesken sahipliği yapmaktan ötürü çok memnunuz, bisiklete ve etrafa sahip çıkmaya kararlıyız” dedi.

Süslü Bayanlar Bisiklet Turu’nun Ayvalık koordinatörü Alev Türkmen, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Süslü Bayanlar Bisiklet Çeşidi, 2013 yılında İzmir’de başlamıştır. 10 yıl içerisinde büyüyen bu aktiflik evvel Türkiye’de daha sonra dünyada başka kentlerde bisiklete binen bayanların da dikkatini çekmiştir. Cinsimiz bu yıl yaklaşık 200 kentte, yaklaşık 32 ülkede eş vakitli olarak tekrar bağımsız istekli bayanlar tarafından yapılıyor, gururluyuz. ‘Dünya Arabasız Kentler Günü’ kapsamında bisikletin günlük hayatın bir kesimi olmasına dikkat çekmek hedefiyle düzenlenen Süslü Bayanlar Bisiklet Tipi, bayanların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve inançlı bisiklet sürmeye ait altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir